0

Cechy dobrego programisty

Cechy dobrego programisty

 

Niedawno pisałem o tym, . Poruszyłem tam zagadnienia, które mogą najbardziej zainteresować potencjalnych studentów informatyki, a więc to czy na studiach można zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności oraz jak jest to oceniane przez pracodawców. Ciągle podtrzymuję opinię, że studiowanie kierunków związanych z najnowszymi technologiami jest opłacalne i w sumie ciężko znaleźć obecnie na rynku lepiej opłacane zawody.

Po przeczytaniu wspomnianego wpisu pewnie Wielu czytelników, którzy jeszcze zastanawiają się nad wyborem studiów, mogła zdecydować, że programowanie jest tą rzeczą, którą chcą robić w życiu – niekoniecznie na Politechnice Wrocławskiej czy Krakowskiej, ale po prostu na dowolnej z czołowych polskich uczelni informatycznych. Gdybym znowu miał podjąć wybór to byłby on taki sam – tylko i wyłącznie informatyka. W związku z tym chciałbym dzisiaj rozwinąć temat odnośnie tego jakimi cechami powinien się cechować dobry programista, a więc jak „wyciągnąć” więcej ze studiów i mieć szansę na lepszą pracę w przyszłości.

Pomijając sprawy typowo informatyczne trzeba przyznać, że tzw. „myślenie analityczne” jest kluczową cechą, która jest niezbędna każdemu programiście, a co więcej – w zasadzie każdemu człowiekowi, który obraca się w jakichkolwiek naukach ścisłych. Dzięki zdolnościom analitycznym możliwe jest dogłębne zrozumienie zachodzących procesów – zarówno tych związanych bezpośrednio z programowaniem, jak i tych powiązanych z procesami biznesowymi przedsiębiorstw, które często przecież musimy implementować w naszych aplikacjach. Dogłębne zrozumienie występujących tam problemów, a co za tym idzie również stosowanych rozwiązań jest niezmiernie trudną zdolnością i pewnie przez to tak pożądaną. Analityczny umysł charakteryzuje się zestawem cech, które są przydatne w każdej ambitnej pracy, więc jeśli wydaje Ci się, że je masz, to śmiało możesz próbować swoich sił w informatyce. W przeciwnym wypadku musisz .

Kolejnym elementem, który ułatwia studiowanie, a później także pracę programisty, jest kreatywne i abstrakcyjne myślenie. Być może niektórzy z Was myślą teraz, że próbuję połączyć ogień z wodą, wymagając od jednej osoby umiejętności kreatywnych i analitycznych. Jeśli słyszeliście, że można mieć tylko jedne z nich, to nie wierzcie w to 🙂 Sposobów na poprawienie własnej kreatywności jest dość sporo i warto z nich korzystać nawet, jeśli uchodzimy za osobę kreatywną. W jaki sposób informatyk może na tym skorzystać? Choćby poprzez wymyślanie nieszablonowych rozwiązań pojawiających się problemów. Do każdego projektu, nad którym będziemy pracować, warto podejść z nastawieniem „jak zrobić to inaczej i lepiej niż inni”. Pozwoli to nam nieustannie się rozwijać, ponieważ dzięki poszukiwaniu nowych ścieżek musimy przyswajać coraz więcej wiedzy. To procentuje, zarówno na studiach, jak i w późniejszej pracy.

Kolejną rzeczą, którą warto umieć przychodząc na studia informatyczne jest – i nie bedzie to chyba zaskoczeniem – matematyka. Nie bez powodu nazywana królową nauk, ponieważ faktycznie króluje w dzisiejszym świecie. Matematyka jest przydatna w każdej dziedzinie życia – od codziennych zakupów, poprzez rolnictwo czy budownictwo, a kończąc na wielomilionowych inwestycjach na giełdzie. Bywa podstawą strategii w sporcie, i to zarówno tym , jak też . A do czego przydaje się w informatyce? Przede wszystkim wspiera myślenie analityczne. Jeśli więc masz z nim problemy, zacznij pracować nad zrozumieniem matematyki, a sporo Ci to pomoże. Poza tym w IT przydaje się znajomość podstaw statystyki, prawdopodobieństwa i oczywiście logiki. Wszystko to są przecież gałęzie matematyki i pod tym względem trzeba przyznać, że znajomość tych zagadnień jest niezbędna przy programowaniu.

Ostatnią cechą, którą powinien charakteryzować się przyszły dobry student informatyki jest po prostu rzetelność. Wydaje się, że to dość uniwersalna cecha, ale w naszej branży jest ona niezwykle ważna. Nie ma szans na rozwój w IT ktoś, kto jest niechlujny. Nie wyobrażam sobie, aby na przykład dobry programista mógł sobie pozwolić na napisanie byle jakiego kodu. Rzetelny informatyk wykona wszystko sumiennie według procedur i założeń (zwracając np. dużą uwagę na testy jednostkowe kodu), aby osoby, które będą korzystać z jego pracy, nie miały z nią problemów. Oczywiście błędy mogą się zdarzyć każdemu, ale to dzięki rzetelności można je łatwo wyłapać i poprawić. Sumienna i rzetelna praca to wizytówka dobrego informatyka, dzięki której jeszcze łatwiej jest mu zdobyć wymarzoną pracę lub kolejnych klientów.

Widać więc, że cechy wymagane do studiowania informatyki nie różnią się zbytnio od tych, które pomagają w innych zawodach związanych z pracą umysłową. Dobry programista musi posiadać wiedzę, umiejętności oraz dodatkowe – wymagające – cechy, ale przy systematycznej i ciężkiej pracy prawie każdy może nim zostać. Trzeba tylko nieustannie się rozwijać oraz lubić to, co się robi. Zobaczycie, że wtedy droga do sukcesu w IT stanie otworem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *