0

Czym się różni Internet od Ethernetu? Czy to to samo?

Internet vs. Ethernet

Istnieją dwa dosyć podobne do siebie określenia, z którymi spotykamy się praktycznie na co dzień: Internet i Ethernet. Czy jednak określają one to samo? Jeśli nie to czym się różnią? Po tym artykule wszystko się wyjaśni 🙂

Ethernet

Ethernet jest pewnym zbiorem standardów wykorzystywanych do tworzenia przede wszystkim sieci lokalnych (czyli małych sieci komputerów – np. w domu czy w biurze). Takich standardów jest sporo i określają chociażby typy przewodów, które mogą być używane w sieci, definiują pojęcia ramki i pakietu i wprowadzają adresy MAC. Pełny standard Ethernet (802.3) można znaleźć na stronie IEEE. Jeśli więc masz kilka komputerów, które chcesz połączyć ze sobą przewodowo w sieć lokalną to zapewne użyjesz standardu Ethernet. Ciekawostką jest, że istnieją (chociaż ich użycie jest obecnie marginalne) inne standardy używane do tworzenia sieci lokalnych, np. Token-Ring czy FDDI.

Mówiąc prosto: Ethernet jest sposobem w jaki komputery w sieci lokalnej mogą się ze sobą porozumiewać. Jednak nie oznacza to, że tylko taki standard jest wykorzystywany w połączeniach między komputerami w innych sieciach, np. w Internecie. Trochę bardziej obrazowo opisuje to Alec Cawley.

Internet

Internet jest pewną gigantyczną, ogólnoświatową siecią połączeń pomiędzy komputerami przy użyciu urządzeń sieciowych i infrastruktury teleinformatycznej. W ramach tej sieci mamy udostępnione różne zasoby, przede wszystkim pocztę i strony internetowe. Chyba każdy kojarzy czym jest Internet, więc może daruję sobie dalsze tłumaczenie 🙂

Przy okazji chcę zwrócić uwagę, że przyjmuje się, że „Internet” – pisany wielką literą – oznacza właśnie wspomnianą ogólnoświatową sieć. Pisany natomiast małą literą („internet”) może oznaczać np. łącze komunikacyjne, intranet lub extranet.

Internet a Ethernet

Z powyższego wynika, że Internet i Ethernet są prawie całkowicie różnymi pojęciami. Ethernet jest jedną z technik (czy standardów) wykorzystywanych w sieci Internet (ale nie jedynym!), a Internet… jest konkretną, wielką siecią komputerów. Całkiem uzasadnione jest również kojarzenie Ethernetu z sieciami lokalnymi, gdyż ciężko znaleźć sieć lokalną, która by z niego nie korzystała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *