0

Jakie informacje o nas są zapisane w zdjęciach czy nagraniach? Jakie metadane mogą one przechowywać?

Metadane przechowywane w zdjęciach

Minęły już czasy kiedy plik graficzny zawierał tylko obraz. Teraz automatycznie jest wypełniany różnego rodzaju dodatkowymi informacjami, o których sobie często nie zdajemy sprawy. Może to prowadzić do wielu problemów z prywatnością, ale równocześnie może pomóc w promowaniu naszego biznesu.

Rodzaje metadanych

Istnieje wiele standardów metadanych (czyli dodatkowych informacji przechowywanych w plikach) dotyczących plików graficznych, ale najbardziej znanymi są File, Exif, Maker Notes, ICC Profiles, XMP, IPTC, PrintIM oraz Photoshop. Sporo? A każdy z nich może zawierać dziesiątki informacji! Weźmy pod uwagę poniższe zdjęcie meduzy:

Przykładowe zdjęcie meduzy

Przykładowe zdjęcie meduzy

Korzystając z dowolnego narzędzia do wyodrębniania metadanych ze zdjęć dowiadujemy się, że oprócz samego obrazu zapisane są w nim również takie informacje jak:

  • Camera
MakeSony
ModelD5503
Exposure1/32
Aperture2
Focal Length4.9 mm
ISO Speed1600
FlashOff, Did not fire

  • EXIF
MakeSony
ModelD5503
OrientationHorizontal (normal)
XResolution72
YResolution72
ResolutionUnitinches
Software14.6.A.1.236_6_f1000010
ModifyDate2016:12:26 15:13:12
YCbCrPositioningCentered
ExposureTime1/32
FNumber2
ISO1600
ExifVersion0220
DateTimeOriginal2016:12:26 15:13:12
CreateDate2016:12:26 15:13:12
ComponentsConfigurationY, Cb, Cr, –
ShutterSpeedValue1/32
ExposureCompensation0
MeteringModeMulti-segment
LightSourceUnknown
FlashOff, Did not fire
FocalLength4.9 mm
SubSecTime605543
SubSecTimeOriginal605543
SubSecTimeDigitized605543
FlashpixVersion0100
ColorSpacesRGB
ExifImageWidth1920
ExifImageHeight1080
InteropIndexR98 – DCF basic file (sRGB)
InteropVersion0100
CustomRenderedNormal
ExposureModeAuto
WhiteBalanceAuto
DigitalZoomRatio1
SceneCaptureTypeStandard
SubjectDistanceRangeUnknown
CompressionJPEG (old-style)
ThumbnailOffset814
ThumbnailLength3646

Mimo, że jest to całkiem spora lista dodatkowych informacji, to może być ona znacznie większa i zawierać między innymi:

  • współrzędne geograficzne,
  • informacje o prawach autorskich,
  • unikalny identyfikator urządzenia,
  • historię modyfikacji,
  • miniaturkę,
  • nazwę programu użytego do obróbki.

Po co tak właściwe są te metadane?

Dodatkowe informacje zapisane w obrazach są powszechnie wykorzystywane. Przykładowo informacja o dokładnym czasie wykonania zdjęcia może nam się przydać do segregowania naszych zbiorów, a miniaturka zdjęcia pojawia się nam na wyświetlaczu aparatu lub w niektórych programach graficznych. Informacja o lokalizacji pomoże nam również w przypadku problemów z pamięcią i będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie je wykonaliśmy.

Dla mnie bardzo interesująca jest informacja o obrocie aparatu – dzięki temu przy wgrywaniu zdjęć do galerii (np. piwigo) następuje automatyczny obrót obrazu do pozycji horyzontalnej, a więc nawet jak będziemy robić zdjęcie do góry nogami to ostatecznie w galerii będzie zamieszczony poprawnie obrócony obraz. Genialna sprawa!

Prywatność

Jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności to zawsze sprawdźmy jakie metadane zawiera nasze zdjęcie. Bardzo możliwe, że znajdują się w nim koordynaty geograficzne miejsca, w którym zostało wykonane, więc dzięki tym informacjom można by nas ewentualnie zlokalizować. Nie zawsze jest to jednak to, czego byśmy chcieli.

Bezpośrednia informacja o autorze z reguły nie jest dodawana, ale jeśli jesteśmy bardzo nieostrożni to istnieje szansa, że tak skonfigurowaliśmy nasz aparat lub smartfon by ją dodawał. Możliwe jednak, że w przyszłości któryś z producentów smartfonów wpadnie na pomysł by automatycznie taką informację zapisywać – nie można tego wykluczyć.

Jeśli bardzo zależy nam na prywatności to warto skorzystać z programów (są też dostępne narzędzia online) służących do zmiany lub kasowania metadanych ze zdjęć.

Co z tymi metadanymi? Czy dobrze, że istnieją?

Metadane mogą być wykorzystywane przez programy i różnego rodzaju aplikacje, co zazwyczaj przekłada się na poprawę naszego komfortu pracy i sporo manualnych czynności może zostać zautomatyzowanych. Z drugiej strony czasem warto zwrócić uwagę na naszą prywatność i pomyśleć o przeglądnięciu metadanych i ewentualnej ich modyfikacji. Może się również zdarzyć, że ktoś zmodyfikuje metadane w swoim zdjęciu i będzie chciał nas wrobić… jest to niezbyt miła perspektywa, ale jak najbardziej możliwa.

Często jednak zależy nam na tym, żeby metadane były jak najobszerniejsze, aby użytkownicy pobierający nasze zdjęcia mieli o nich od razu dodatkowe informacje. Jest to często wykorzystywane przez media, które dodają do zdjęć (jako metadane) chociażby informacje o lokalizacji, autorze oraz krótki opis ujęcia, zgodnie ze standardem IPTC.

Jak to więc często bywa w życiu tak i z metadanymi jest różnie: czasem są dobre, ale czasem mogą być dla nas złe. Ważne, żeby zdawać sobie z nich sprawę i być w stanie zmodyfikować je do swoich potrzeb. Metadane obecne są wszędzie – od dokumentów poprzez strony internetowe, zdjęcia, nagrania, a kończąc na wideo. Wszystko wskazuje na to, że ich obecność w naszym życiu będzie coraz większa, więc nie zostaje nic innego jak się do nich przyzwyczaić i nauczyć się wykorzystywać je do naszych celów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *