2

Jakie jest moje IP? Jak sprawdzić jakie mamy IP zewnętrzne albo wewnętrzne?

Router otrzymuje publiczny adres IP

Wiele się mówi o adresach IP, które są unikalnymi numerami przydzielonymi do urządzeń pracujących w Sieci, a więc przede wszystkim komputerów. Ponoć za pomocą takich adresów można nas jednoznacznie zidentyfikować i dowiedzieć się co robiliśmy w Internecie. Czy to jednak jest na pewno prawda? W jaki sposób można sprawdzić taki numer oraz jakie informacje możemy dzięki niemu uzyskać?

Czym jest adres IP?

Adres IP (IP pochodzi od określenia Internet Protocol  – Protokół Internetowy) jest zestawem 4 liczb. W zasadzie są one przetwarzane jako liczby binarne – tak jak wszystko w komputerze – ale użytkownicy najczęściej spotykają się z nimi jako liczbami w zapisie dziesiętnym od 0 do 255 oddzielonymi kropkami, np. 192.168.0.1

Kiedy urządzenie łączy się z siecią (obojętne czy lokalną czy globalną) musi otrzymać wspomniany numer IP, za pomocą którego może być identyfikowane. Taki przydział adresu jest konieczny, ponieważ inaczej po prostu żadna sieć nie mogłaby poprawnie działać – serwer nie wiedziałby do kogo przesłać wyniki zapytania. Problem jednak jest taki, że nie jest to stały numer i może się dosyć często zmieniać (np. przy korzystaniu z tzw. dynamicznego adresu IP). Można też ten numer zataić chociażby korzystając z proxy lub VPNa.

Adresy IP dzielą się na publiczne (zewnętrzne) i prywatne (wewnętrzne). Publicznymi są te, które są widoczne dla innych użytkowników Internetu, a prywatnymi te, którymi jesteśmy identyfikowani w sieci lokalnej, a więc które przydziela nam router. Zazwyczaj jest tak, że nasz router posiada pewien adres publiczny otrzymany od dostawcy Internetu (tzw. ISP – Internet Service Provider), a naszym domowym urządzeniom przydziela sam z siebie adresy prywatne (w 99% z zakresu 192.168.0.1 – 192.168.255.254, np. 192.168.0.1, 192.168.0.2, 192.168.0.3).

Identyfikacja osoby po adresie IP

Czy znając numer IP możemy zidentyfikować kto z niego korzystał? Niezbyt dokładnie, szczególnie jeśli nie jesteśmy organami wymiaru sprawiedliwości. Pierwszym mankamentem jest to, że obecnie bardzo popularne jest zmienne (dynamiczne) IP, a więc IP które chcemy sprawdzić może już być przydzielone do kompletnie innego urządzenia. Dostawca Internetu jest zobowiązany dokumentować historię przydziału IP do urządzeń, ale jeśli nie dostaniemy nakazu to nie mamy szans otrzymać takich informacji.

Następnym problemem jest to, że publiczny adres IP przydzielany jest zazwyczaj do routera, z którego może korzystać wiele osób. Za pomocą publicznego adresu IP, nie można więc z reguły zidentyfikować konkretnego komputera. Nawet jeśli poznamy również adres prywatny to i on nie identyfikuje jednoznacznie komputera, bo również może się zmieniać. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zgadywanie użytkownika korzystając z wiedzy o wszystkich użytkownikach routera. W przypadku podejrzenia przestępstwa policja może dokonać przesłuchania takich użytkowników (np. co robił Pan w sobotę po 19?) i w ten sposób można zidentyfikować osobę. W każdym razie policja może sobie pozwolić na dużą ingerencję w zapis wszystkich połączeń oraz przesłuchiwać masę osób – jeśli będzie chciała to w wielu przypadkach da się tak zidentyfikować daną osobę.

W jaki sposób sprawdzić nasze IP?

Nasze publiczne IP możemy sprawdzić korzystając z zewnętrznych stron internetowych takich jak:

Można też w linii poleceń spróbować wywołać polecenie nslookup myip.opendns.com. resolver1.opendns.com, ale ono również potrzebuje połączenia z zewnętrznymi serwerami. Czy da się je sprawdzić bez pomocy zewnętrznych witryn? Rozwiązaniem może być wejście na stronę konfiguracyjną naszego routera (zazwyczaj http://192.168.0.1) i tam powinna się pojawić taka informacja.

Sprawdzenie IP prywatnego odbywa się już bez użycia zewnętrznych narzędzi. Wystarczy w konsoli systemowej (wierszu poleceń – możemy go uruchomić np. korzystając ze skrótu Win + X lub wpisując w pasku wyszukiwania cmd) i w nim wpisać: ipconfig. W ten sposób otrzymamy informację o naszych kartach sieciowych i między innymi ich wewnętrznych adresach IP.

Pogląd adresu prywatnego korzystając z narzędzia ipconfig

Pogląd adresu prywatnego korzystając z narzędzia ipconfig

 

Czego możemy się dowiedzieć korzystając z adresu IP?

Mimo, że ciężko jest zidentyfikować konkretną osobę po adresie IP, to jednak pozwala nam on na otrzymaniu kilku ważnych informacji, a więc przede wszystkim nazwy dostawcy internetu (ISP) oraz przybliżonego adresu. Poniższa ilustracja pochodzi ze strony ipinfo.io i przedstawia informacje o moim adresie IP (obecnie przebywam na wskazanej wyspie).

Informacja otrzymane dzięki adresowi IP

Informacja otrzymane dzięki adresowi IP

W moim przypadku są to dosyć dokładne dane, chociaż tak jak wspominałem można je znacznie oszukać korzystać z ukrycia swojego prawdziwego publicznego adresu IP, np. za pomocą proxy.

Czy jesteśmy anonimowi w Internecie?

Mogłoby się wydawać, że informacje zdobyte dzięki adresowi IP są niezbyt dokładne, jeśli jednak komuś bardzo zależy na naszej identyfikacji to może skorzystać z dodatkowych technik zdobycia danych o naszym komputerze. Niektóre z takich informacji może (a czasem musi) gromadzić dostawca Internetu i w razie gdy coś mocno przeskrobiemy to odpowiednie organy władzy będą miały dostęp do niektórych informacji.

Sposobem na zabezpieczenie naszej podróży w Internecie jest korzystanie ze stron poprzez protokół HTTPS, który oferuje coraz więcej witryn internetowych (można to zobaczyć poprzez zieloną kłódkę z lewej strony adresu internetowego). Tak samo warto starać się korzystać z komunikatorów z szyfrowaniem wiadomości, dzięki czemu ISP nie będzie mógł się dowiedzieć na jaki temat była prowadzona konwersacja.

Nie możemy być jednak nigdy pewni naszej anonimowości w Internecie, chociażby dlatego, że praktycznie każdy serwis który odwiedzamy gromadzi na nasz temat jakieś informacje i w wielu przypadkach te dane mogłyby być dla nas wręcz szokujące.

Co z tego wynika?

W obecnych czasach znajomość numeru IP nie nam żadnej pewności o osobie, która z niego korzystała i ewentualna identyfikacja takiej osoby opiera się na wielu założeniach i domysłach. Nawet organy władzy nie są w stanie ze 100% pewnością stwierdzić czy ta osoba na pewno wtedy korzystała z tego konkretnego komputera, szczególnie jeśli użytkownik starał się zatrzeć za sobą ślady. Niemniej jednak jest to pewna poszlaka służąca do identyfikacji użytkownika i wraz z innymi informacjami może dać nam obszerny obraz o tej osobie. Trzeba więc powiedzieć, że nie: w Internecie nie istnieje anonimowość (nawet przy korzystaniu z sieci TOR, o której opowiem innym razem) i jeśli komuś naprawdę będzie zależało, aby się dowiedzieć kim jesteśmy to jest w stanie to osiągnąć.

2 Comments

  1. fajny jest avahi na linux i , warto miec bonjure na windows, mi to ulatwilo znacznie odnajdywanie sensorow w domowej sieci poprostu w esp8266 wpisuje mDNS hostname np. : esptemp1 , i potem mam json pobierany z adresu esptemp1.local
    i prymitywna stronka odpalana z folderu( bez serveru) obslugiwana przez raspberry 0 w (chrome jako kiosk) i pieknie odnajduje,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *