0

Jak wybrać postanowienia noworoczne tak, aby je zrealizować?

Postanowienia noworoczne na Nowy Rok 2017

Zbliża się Nowy Rok, a w związku z tym wielu ludzi kultywuje dawne tradycje, jak przykładowo właśnie wymyślanie dla siebie postanowień noworocznych. W ciągu roku okazuje się jednak, że nic z tych postanowień nie wychodzi i nici z naszych planów zostania miliarderem czy profesorem. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić żeby jednak nasze postanowienia się spełniły?

Czym są postanowienia noworoczne?

Pod koniec roku kalendarzowego przyjęło się ustalać dla siebie postanowienia na nadchodzący rok. Zapewne taki obyczaj rozwinął się przekształcając nieco życzenia noworoczne i starając się je nieco urealnić. Idea jest prosta: postarajmy się zrobić coś w kolejnym roku, tak aby polepszyło to naszą sytuację i spełniło nasze marzenia.

Chcę jednak zauważyć, że obchody Nowego Roku ułatwiają tylko podejmowanie takich postanowień, ale nie jest to akcja zarezerwowana tylko na ten czas. Ludzie czasem postanawiają różne działania po silnych przeżyciach. Wtedy motywacja do ich wykonania na pewno jest większa, ale to wciąć nie gwarantuje sukcesu.

Dlaczego nic nie wychodzi z postanowień?

Z postanowieniami (szczególnie noworocznymi) jest taki problem, że często nic z nich nie wychodzi. Moim zdaniem jest kilka powodów, które to powodują:

 • tak na prawdę nie zależy nam na tym, żeby je spełnić (wiąże się to też z motywacją),
 • są one zbyt ogólne,
 • jest ich zbyt wiele,
 • są nierealne.

Pewnie można by podać więcej takich powodów, ale uważam, że te są najważniejsze i jeśli uda nam się je ominąć lub przezwyciężyć to szanse na zrealizowanie naszych postanowień drastycznie wzrastają.

Jakich postanowienia są złe?

Patrząc na wyżej wymienione powody, dla których postanowienia lądują w koszu, można wywnioskować jakie postanowienia są po prostu złe. Co smutniejsze – wiele poradników proponuje je do wybrania jako postanowienia noworoczne, ale chyba zapomnieli oni dodać, że takie postanowienia mogą mieć tylko cel humorystyczny i wątpliwe jest ich zrealizowanie. Zatem przykłady złych postanowień są następujące:

 • zostanę milionerem,
 • schudnę,
 • stworzę projekt, który zrewolucjonizuje świat,
 • znajdę miłość,
 • zostanę sławny.

Jakie postanowienia zatem są dobre?

Jeśli chcemy, aby nasze postanowienie miało szansę na realizację to musimy się postarać, aby było precyzyjne i możliwe do zrealizowania. Mogę podać swój przykład z upływającego roku, w którym to udało mi się zrealizować wszystkie moje postanowienia. Chciałem dostać się na wymarzoną uczelnię (zacząłem więc bardziej przykładać się do nauki, czytać o tej uczelni i zbierać odpowiednie dokumenty), wyjechać do Hiszpanii (zainteresowałem się Erasmusem, zaznajomiłem się z formalnościami, uzyskałem i złożyłem odpowiednie dokumenty) i założyć swój własny projekt internetowy, który będzie mi sprawiał radość (nad tym postanowieniem, akurat spędziłem mało czasu, ale jak widać projekt jest i się rozszerza 🙂 ). Mogę więc podać przykłady dobrych postanowień noworocznych:

 • do końca stycznia znajdę pracę w branży informatycznej,
 • zacznę rozmawiać i w końcu zaproszę na randkę pewną konkretną dziewczynę,
 • nauczę się języka C# na projekcie do zarządzania finansami, który sam stworzę,
 • założę swój kanał na YouTube, na którym będę publikował swoje vlogi przynajmniej raz tygodniowo,
 • codziennie będę jadł jakieś warzywo lub sałatkę (czekolada się nie liczy!),
 • przestanę oglądać telewizję.

Pamiętaj, że postanowienie samo się nie zrealizuje – musisz zacząć do niego dążyć od razu od Sylwestra (bez żadnych dodatkowych dni). Chcesz zrobić projekt? Zacznij o nim myśleć 1 stycznia, 2 stycznia narysuj jakiś schemat myślowy, a 3-go stycznia zacznij pisać kod. Tak samo trzeba robić z pozostałymi postanowieniami (ale pamiętaj, że nie powinno ich być więcej niż 2-3).

Podsumowanie

Jeśli tylko wybierzesz dobre postanowienie noworoczne to masz wielkie szanse na jego realizację. Wtedy zostaje Ci już tylko odrobina samozaparcia (Polacy akurat są w tym dosyć dobrzy w porównaniu do innych narodowości) i motywacji. Motywację można zyskać w prosty sposób: po coś przecież mam to postanowienie noworoczne, a więc jeśli je zrealizuję to zyskam jakąś konkretną, wymierną korzyść. Wszystko zależy od człowieka, ale są to zadania jak najbardziej do wykonania. Życzę Ci, Czytelniku, abyś i Ty mógł w tym nowym roku spełnić swoje plany, zamierzenia i postanowienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *