0

Jak skonfigurować pocztę – wybór pomiędzy POP3 a IMAP

Elektroniczna skrzynka pocztowa

Z pocztą elektroniczną mamy już do czynienia od kilkudziesięciu lat i nic nie wskazuje na to, żeby w bliskim czasie miała ona przestać istnieć lub tracić na znaczeniu. Chciałbym więc pokazać w jaki sposób skonfigurować swoją pocztę i dlaczego zrobić to tak, a nie inaczej.

Dane do konta

Zazwyczaj kiedy kończę zakładać konto pocztowe to dostaję o nim informacje, które wyglądają podobnie do poniższych. Dla osób, które nie przepadają za wiadomościami technologicznymi ich zrozumienie może być nie dala wyzwaniem, dlatego już tłumaczę o co chodzi i jak w prosty sposób sobie z tym poradzić.

login (adres e-mail):	test@szalonypecet.pl
hasło:	eqeuy8s4
pojemność:	100,0 MB
serwer SMTP:	smtp.iq.pl
 	port nr: 587 lub 465 (SSL)
serwer POP3:	pop3.iq.pl
 	port nr: 110 lub 995 (SSL)
Opcjonalnie dostępny jest także IMAP
serwer IMAP:	imap.iq.pl
 	port nr: 143 lub 993 (SSL)

Zawsze możemy zalogować się na wskazane konto korzystając z webowego klienta poczty (w moim przypadku jest to oferowany przez hosting RoundCube), jednak o wiele przyjemniejsze jest skonfigurowane aplikacji na urządzeniu mobilnym, które pozwoli nam w prosty sposób być na bieżąco z wiadomościami e-mail. Osobiście polecam w tym celu skorzystać z aplikacji „Gmail”, która powinna być standardowo zainstalowana na każdym urządzeniu z Androidem. Można oczywiście skorzystać z innych aplikacji. Przy ich użyciu utworzenie odpowiedniego konta pocztowego na naszym urządzeniu powinno przebiegać w analogiczny sposób.

Poniższa konfiguracja będzie wyglądała dokładnie tak samo dla kont w domenie musicamsacram.pl, a bardzo podobnie dla innych domen, za wyjątkiem liderów rynku takich jak: Google, Outlook, Hotmail, Live i Yahoo. Dla nich po prostu konfiguracja będzie uproszczona i ominie niektóre kroki.

Konfiguracja

Wybór rodzaju konta w aplikacji GMail

Wybór rodzaju konta w aplikacji GMail

Jako, że nasz serwer pocztowy jest stosunkowo mało popularny (do czasu 🙂 ) to wybieramy rodzaj konta „Inne”. Tak samo powinniśmy postąpić np. w wypadku konfiguracji poczty założonej w serwisach o2.pl, onet.pl, wp.pl czy wielu innych.

Wpisanie adresu email - aplikacja GMail

Wpisanie adresu email – aplikacja GMail

W kolejnym kroku musimy wpisać adres pocztowy, który otrzymaliśmy – w tym wypadku test@szalonypecet.pl

Wybór pomiędzy IMAP i POP3

Wybór pomiędzy IMAP i POP3

Teraz czas na moment, który jest bardzo ciężki dla początkującej osoby. Z niezbyt jasnych dla mnie przyczyn ciągle ten wybór nie jest ułatwiany przez topowe serwisy oferujące pocztę elektroniczną. Musimy wybrać typ konta, a w zasadzie protokół serwera poczty przychodzącej.

Różnice pomiędzy POP3 a IMAP

Czym się różni POP3 od IMAP? POP3 (Post Office Protocol, wersja 3) pobiera na nasze urządzenie pocztę elektroniczną z serwera. Problem w tym, że później nie następuje jakakolwiek synchronizacja pomiędzy naszym urządzeniem a serwerem, więc w przypadku gdy korzystamy z wielu urządzeń to w jednym będziemy mieli przykładowo e-maile odhaczone jako przeczytane, a na innych nie. Tak samo będzie z innymi informacjami, np. wysłanymi e-mailami czy utworzonymi folderami. Remedium na ten problem jest protokół IMAP (a w zasadzie IMAP4), który synchronizuje zmiany w e-mailach, tak, że na każdym urządzeniu będziemy widzieli dokładnie te same informacje. Jeśli nie mamy akurat dostępu do Internetu – w niczym to nie przeszkadza. Nasze zmiany będą zapisane lokalnie i zostaną zsynchronizowane, gdy połączymy się z Siecią (o ile sam IMAP jako tako pobiera tylko nagłówki e-maila, a nie pobiera jego zawartości… o tyle aplikacje, z których korzystam – w tym GMail – pobierają całe wiadomości, więc nie ma żadnego problemu z przeglądaniem pobranych e-maili bez dostępu do Internetu).

Którego protokołu używać? Moim (i nie tylko moim) zdaniem POP3 to przeżytek i jedynym słusznym wyborem dla konta prywatnego jest protokół IMAP. Dzięki niemu korzystanie z poczty będzie o wiele przyjemniejsze. Przypuszczam, że w przyszłości POP3 zniknie z użytku, bo po prostu nie sprawdza się do takich zastosowań w dzisiejszych czasach, gdy praktycznie każdy korzysta co najmniej z kilku urządzeń obsługujących pocztę elektroniczną.

Dalsza część konfiguracji

Oczekiwanie na serwer poczty przychodzącej

Oczekiwanie na serwer poczty przychodzącej

Po kliknięciu na „Dalej” musimy poczekać kilka sekund na zakończenie próby połączenia z serwerem (którego adres zostaje automatycznie wyznaczony z domeny). Następnie musimy skonfigurować dane tego serwera ręcznie, ponieważ nie pokrywają się z tym czego oczekiwałaby aplikacja:

Ustawienia serwera poczty przychodzącej (IMAP/POP3)

Ustawienia serwera poczty przychodzącej (IMAP/POP3)

Jako nazwę użytkownika wpisujemy nasz adres e-mail, hasło wpisujemy takie samo jakie dostaliśmy od administratora. Następnie wprowadzamy adres serwera poczty przychodzącej (imap.iq.pl) i jego port (143). W przypadku gdybyśmy się z jakichś bliżej niewiadomych przyczyn zdecydowali na POP3 to jako adres powinniśmy wpisać pop3.iq.pl, a jako port 110. Stanowczo jednak obstaję za tym, że lepiej jest korzystać z protokołu IMAP. W naszym przypadku typ zabezpieczeń zostawiamy jako STARTTLS.

Ustawienia serwera poczty wychodzącej (SMTP)

Ustawienia serwera poczty wychodzącej (SMTP)

Bardzo podobna konfiguracja dotyczy serwera poczty wychodzącej. Tym razem nie mamy wyboru i jedyną opcją jest protokół SMTP. Adres tego serwera to w naszym przypadku: smtp.iq.pl

Opcje dla konta pocztowego GMail

Opcje dla konta pocztowego GMail

W zasadzie ostatnim krokiem konfiguracji jest ustawienie częstotliwości synchronizacji (polecam jakiś krótki interwał, np. 15 minut) i kilku pozostałych opcji, które polecam zaznaczyć, aby cieszyć się zaletami aplikacji i protokołu IMAP.

Podsumowanie

Konfiguracja aplikacji do zarządzania e-mailami nie jest wcale trudna i praktycznie ogranicza się do przepisania danych otrzymanych od administratora, który założył nam konto lub które sami dostaliśmy po założeniu konta pocztowego. Korzystanie z takiej aplikacji na smartfonie może znacząco poprawić nasz komfort pracy oraz na bieżąco informować nas o stanie naszej skrzynki pocztowej. Pomoże nam w tym protokół IMAP, który zapewni synchronizację pomiędzy wszystkimi urządzeniami korzystającymi z danego konta e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *