0

Jakich pluginów używać w WordPressie?

Obrazowy przykład wtyczki (pluginu)

W jednym z poprzednich wpisów opisywałem czy warto jest korzystać z CMSa o nazwie WordPress. Napisałem tam również, że WordPress opiera się na używaniu wtyczek (pluginów). W tym wpisie chciałbym trochę bardziej rozszerzyć to zagadnienie i zasugerować kilka wtyczek, które są warte uwagi w zasadzie w przypadku każdego bloga opartego na tym systemie.

Pozycjonowanie stron internetowych pod względem wyszukiwarek (SEO)

Moim zdaniem jedną z najważniejszych zalet WordPressa jest to, że w prosty sposób można sprawić, aby wyszukiwarki internetowe poprawnie indeksowały naszą witrynę. Ciężko wykonać wszystkie potrzebne modyfikacje we własnym projekcie, a tutaj potrzebujemy tylko zainstalować odpowiedni plugin i go skonfigurować.

Przyspieszenie ładowania strony

O ile sama minifikacja kodu JavaScript lub CSS jest całkiem łatwa do osiągnięcia we frameworkach o tyle życzę powodzenia w implementacji własnego systemu cachowania 🙂 Również tym razem nie jest to jakikolwiek problem dla WordPressa.

Ulepszenie edytora wpisów

Czasem zdarza się, że nasz artykuł powinien zawierać jakieś dodatkowe obiekty i nie zawsze domyślny edytor to wspiera. Warto więc zainstalować kilka dodatkowych wtyczek, które poszerzą możliwości standardowego edytora.

Zarabianie i statystyki

Jeśli prowadzimy bloga to wcześniej czy później będziemy chcieli prowadzić analitykę naszej strony i zamieniać wejścia na pieniądze. Pomijam tutaj zewnętrzne narzędzia, natomiast skupiam się na wtyczkach, które każdy bloger powinien mieć w swoim „kokpicie”.

Bezpieczeństwo

Mimo, że WordPress jest stosunkowo bezpiecznym CMSem to dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się przed SPAMem i przed popularnymi metodami ataków.

Poza wymienionymi wyżej trzeba też wspomnieć o małej wtyczce EU Cookie Law, która wyświetla nam pasek z komunikatem o wykorzystaniu ciasteczek. Cóż poradzić, takie mamy prawo, że ta informacja musi być zamieszczona, a ta wtyczka wyręcza nas z potrzeby ręcznego pisania odpowiedniego skryptu.

Podsumowanie

Podane wyżej wtyczki są tylko przykładami rozszerzeń WordPressa, ale są bardzo popularne i moim zdaniem są niesamowicie przydatne, a w zasadzie są „must have” dla każdego blogera, który chce efektywnie dzielić się swoimi materiałami ze światem. Nie jest to jednak lista zamknięta i na pewno można by ją rozszerzyć o dodatkowe pluginy. Może Czytelnicy pomogą rozwinąć tę listę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *