1

Jak się nauczyć programowania?

Programowanie jest dla każdego

Programowanie staje się coraz popularniejsze i w pewnym stopniu wymaga się tej umiejętności nawet od przeciętnych użytkowników komputera, w szczególności użytkowników systemu operacyjnego Linux. Jeśli nawet nie jest to konieczne do wykonania konkretnego zadania to może to nam zaoszczędzić sporo godzin spędzonych na monotonnych czynnościach.

Jaka jest więc moja recepta na naukę programowania? Zacznij od poznania podstaw, które są praktycznie takie same w większości języków programowania, a więc przede wszystkim zmienne, stałe, pętle (for, while, do … while) oraz instrukcje warunkowe (if). Jest to materiał szeroko dostępny w Internecie i bez problemu możemy znaleźć wiele stron opisujących te zagadnienia w prosty sposób, chociażby struktury w języku PHP  czy podstawy programowania. Wydaje mi się, że zaznajomienie się z tymi tematami dla osoby dorosłej nie powinno przekroczyć tygodnia, a wiele osób (szczególnie o technicznym zacięciu) pewnie jest w stanie to opanować nawet w ciągu jednego dnia. Młodsi pewnie będą musieli poświęcić na to trochę więcej czasu.

Co dalej? Otóż tutaj tkwi cały sekret, z którym chcę się z Wami podzielić. Z jednej strony jest prosty, ale z drugiej to właśnie jeden z lepszych sposobów na naukę programowania. Po prostu: zacznij tworzyć projekt, który Ci się podoba i który Ci sprawia radość. Co nim może być? Chociażby:

  • strona internetowa poświęcona zagadnieniu, które Cię fascynuje (np. hodowla świnek morskich, domy pogrzebowe czy katalog drzwi),
  • aplikacja komputerowa (lista posiadanych książek, obejrzane filmy, szkolne notatki, program do fakturowania),
  • skrypt komputerowy (raczej dla użytkowników Linuxa), który będzie wykonywał za Ciebie różne czynności, np. otwierał przeglądarkę z zadanymi kartami, zmieniał jasność ekranu na podstawie pory dnia, informował, gdy za dużo czasu spędzasz przy komputerze itd.

Niesamowicie ważne jest, żeby ten projekt sprawiał Ci frajdę i żebyś naprawdę chciał go stworzyć, a później z niego korzystać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wraz z czasem go zmienił lub zmodyfikował, a w zasadzie będzie to konieczne (!).

Znając podstawowe struktury występujące w programowaniu będziesz w stanie stworzyć bardzo prymitywne wersje wyżej wspomnianych projektów (np. stronę internetową, która tylko pokazuje wpisany przez Ciebie tekst albo aplikację konsolową, która tymczasowo zapisuje wprowadzone dane do tablicy stringów). Co dalej? Rozwijaj swój projekt.  W ten sposób zaczniesz się interesować tym jak zmienić wygląd strony internetowej (poznasz podstawy CSS i HTML) albo jak używać plików w celu przechowywania wprowadzonych danych przez użytkownika. Ciągle udoskonalaj swój projekt – w ten sposób poznasz pobieżnie większość zagadnień, które Ci się przydadzą i nauczysz się z nich korzystać. Wraz z czasem poznasz je dokładniej i będziesz mógł optymalizować swój projekt na zaawansowanym stopniu. Ważne też, żeby się nie poddawać, gdy coś nie będzie wychodziło. To normalna sprawa w programowaniu!

Kiedy projekt będzie już (wg Ciebie) dość zaawansowany i będzie jako tako spełniał swoją funkcję to pokaż go paru swoim znajomym. Może podpowiedzą Ci jakie dodatkowe moduły powinieneś dodać albo jaka część projektu wymaga pilnej zmiany. Wykorzystaj te wskazówki w swoim programie.

Jeśli znajomi nie mają już dla Ciebie więcej uwag i propozycji to czas upublicznić swój projekt w Internecie. Jeśli zdobędziesz użytkowników to wnet się przekonasz, że jeszcze jest cała masa rzeczy, które musisz dopracować, by zdobyć ich uznanie. Co za tym idzie? Będziesz musiał te rzeczy wykonać… a do tego będziesz potrzebował nowych umiejętności, które w ten sposób sam ochoczo zdobędziesz 😉

Gdy wyspecjalizujesz się w jednej gałęzi informatyki to zrozumienie innych będzie dla Ciebie znacznie prostsze i już sam będziesz wiedział jak się za nie zabrać. Nie będzie też dla Ciebie wielkim problemem nauka innych języków programowania – większość języków wysokiego poziomu posiada bardzo zbliżone struktury, a czasem nawet składnię (np. Java i C#).

Ktoś może powiedzieć: „Twoim pomysłem na programowanie jest tworzenie projektu. Nawet nie podałeś odnośników do tutoriali i w ogóle nie wspomniałeś o książkach”. Owszem, jednak wydaje mi się, że takie tworzenie projektu to swoiste perpetuum mobile. Jeśli ktoś jest naprawdę zafascynowany rozwojem swojego projektu to sam znajdzie źródła, które nauczą go wykonania pewnej czynności i sam się będzie napędzał w wyszukiwaniu nowych informacji. Wiem, bo sam, nieświadomie, skorzystałem z takiej ścieżki rozwoju (chociaż połączonej ze studiami informatycznymi) i wydaje mi się, że się ona sprawdza, a dodatkowo uzyskuje się w swoim portfolio pierwszy projekt 😉

One Comment

  1. Ja też uważam, że uczenie się poprzez praktykę, wykonując własny projekt jest właściwie najefektywniejszą formą nauki. Na początku drogi programisty zrobienie działającego okienkowego kalkulatora daje mnóstwo satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *