0

Jak używać Google w innym języku niż polski?

Głębsze spojrzenie na wyszukiwarkę Google

Wyszukiwanie w polskiej wersji wyszukiwarki Google zapytań zarówno po polsku jak i po angielsku przebiega dosyć sprawnie. Jeśli jednak przykładowo chcemy znaleźć pewną frazę tylko na stronach hiszpańskich czy rosyjskich to napotkamy na pewne trudności.

Google jako tako oferuje nam wybór tylko pomiędzy naszym rodzimym językiem, a wszystkimi dostępnymi językami. Jeśli jednak nasze zapytanie nie składa się ze słów typowych dla danego języka (np. jest to jakiś termin specjalistyczny) to nie będziemy w stanie ograniczyć w ten sposób wyników wyszukiwania do tylko jednego języka. Ograniczenie żądanych domen też nie zawsze się sprawdzi, bo nie jest prawdą, że polskie strony mają zawsze domenę globalną .pl

Wybór języka w Google

Wybór języka w Google

Jak więc można osiągnąć nasz cel? Wydaje się, że najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z adresu:

https://www.google.com/webhp?hl=xx

przy czym zamiast znaków „xx” wstawiamy dwu-znakowy kod żądanego języka, np. pl, en, es, sk. Niestety z jakichś powodów to rozwiązanie nie działa dla wszystkich języków, np. dla języka czeskiego. Udało mi się to jednak ominąć przechodząc pod stronę: http://google.cz . Trzeba jednak powiedzieć, że czasem to rozwiązanie nie działa, a jeśli działa to za pierwszym razem musimy zmienić język na czeski korzystając z linku umieszczonego pod wyszukiwarką.

Język czeski wyszukiwarki Google

Język czeski wyszukiwarki Google

Innym sposobem jest zmiana swoich preferencji językowych na stronie https://myaccount.google.com/, jednak to wiąże się przynajmniej z tymczasową zmianą języka całego naszego konta Google. W razie gdyby powyższe działania nie przyniosły skutku lub z jakiegoś powodu nam nie odpowiadały to zawsze możemy skorzystać z usług typu VPN, a przynajmniej mocnego proxy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *