0

Nadciąga burza magnetyczna

Rozbłyski na Słońcu nie są dla nas niczym dobrym

Już jutro dotrze do nas burza magnetyczna wywołana ogromną dziurą koronalną Słońca, która akurat będzie skierowana w kierunku Ziemi. Naukowcy ostrzegają, że może nas czekać wiele nieprzyjemności. Czy jest się czego bać?

Ostatnia burza magnetyczna, która miała większy wpływ na ludzkość, miała miejsce w 1989 roku i zniszczyła transformator wielkiego napięcia w Kanadzie. Burza magnetyczna w 2000 roku nie spowodowała żadnych problemów z urządzeniami elektrycznymi. Tak więc śmiało możemy stwierdzić, że typowemu Kowalskiemu pod tym względem nic nie grozi.

Problemy mogą się jednak hipotetycznie pojawić w elektrowniach, przede wszystkim tak jak w przypadku wyżej wspomnianych transformatorów. Nie wydaje się jednak, by tym razem burza miałaby być gigantyczna, więc nie ma też powodów do paniki dla elektryków. W dodatku świat korzysta obecnie z co najmniej kilku systemów ostrzegania przed takimi burzami, więc osoby, które mają realny wpływ na wielkie systemy elektryczne na pewno są o tym dobrze poinformowane, a dziwne byłoby gdyby w przeszłości nie myślały o takiej ewentualności i nie zainstalowały np. odpowiednich bezpieczników w urządzeniach elektrycznych.

Gorzej mają jednak kosmonauci. Pozbawieni są oni ziemskiej magnetosfery, a więc każda burza tego typu jest przez nich znacznie mocniej odbierana. Istnieją pomiary, które wskazują, że gdyby w 1989 (podczas ostatniej sporej burzy magnetycznej) kosmonauta znajdował się na księżycu, to prawdopodobnie zginąłby z powodu olbrzymiego promieniowania. Jednakże inne osoby twierdzą, że oni także nie muszą się tym specjalnie przejmować. Można więc mimo wszystko przyjąć, że nic spektakularnego ich nie czeka.

Zmiany, które możemy jutro napotkać będą więc bardziej subtelne i mogą przede wszystkim spowodować pogorszenie naszego samopoczucia. Nie jest to jednak wielką sensacją, bo większość z nas ma problemy z samopoczuciem każdego poniedziałku. Jutro burza nas nie zabije. Znowu będziemy musieli iść do pracy czy do szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *