0

Sztuczna inteligencja lepiej rozpoznaje mowę niż człowiek

Już od dawna wiadomo, że czołowe korporacje z branży IT mocno stawiają na rozwój sztucznej inteligencji. Coraz częściej dowiadujemy się, że takie działania przynoszą wymierne korzyści. Tak jest i tym razem: okazało się, że system rozpoznawania mowy zrealizowany przez firmę Microsoft daje lepsze rezultaty niż transkrypcja wykonana przez realnych ludzi.

Średni błąd popełniany przez ludzi w tym procesie wynosi 5.9%, a produkt Microsoftu zanotował średni błąd mniejszy o 0.4%. Cały pomysł opiera się na 3 odmianach konwolucyjnych sieci neuronowych, o użyciu których sporo napisali autorzy z Microsoftu w swojej pracy. Doświadczenie to przeprowadzono wykorzystując te same nagrania dla ludzi oraz dla programu, przy czym ludzie pracowali dwuetapowo – po pierwszej transkrypcji nagrania inne osoby otrzymywały sporządzone materiały i je sprawdzały.

Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja w obszarze rozpoznawania mowy ciągle będzie się rozwijać i zapewne przekonamy się o tym przede wszystkim korzystając z naszych smartfonów, do których producenci coraz chętniej dołączają oprogramowanie umożliwiające komunikację za pomocą głosu. Trzeba jednak dodać, że znacząca większość badań nad tym tematem jest prowadzona w języku angielskim, a więc jeśli ktoś go jeszcze nie zna to najwyższa pora by zacząć się go uczyć, bo w przyszłości ten język pewnie będzie najlepiej pozwalał nam na komunikację z maszyną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *