0

Dyski online: Jak archiwizować swoje dane

Pisałem już kiedyś o archiwizowaniu ogromnych lub poufnych danych za pomocą odpowiednich macierzy dyskowych. Wiąże się to jednak zazwyczaj z koniecznością zakupu dodatkowych dysków twardych i nie zawsze jest to zadanie łatwe i bezproblemowe. Zwyczajny użytkownik komputera może jednak skorzystać z rozwiązań dysku online.

Dysk online jest miejscem w Internecie udostępnionym przez jakąś firmę, z którego możemy swobodnie korzystać, a więc przechowywać na nim swoje dane. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że to dana firma troszczy się o odpowiednie zabezpieczenie danych, tak że nawet po awarii dysków te dane ciągle będą dostępne, a przynajmniej możliwe do odzyskania. Minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie prywatności naszych danych – są przechowywane na obcych komputerach więc teoretycznie nie mamy pewności czy ktoś ich nie sprawdza i nie widzi.

W związku z tym, że obecnie przebywam za granicą i wykonuję masę zdjęć i filmów, chcę mieć miejsce w Internecie, w którym mogę je składować i być pewny, że ich nie stracę. W ten sposób przetestowałem na własnej skórze kilka różnych dysków online i poniżej prezentuję mój subiektywny ranking usług tego typu. Muszę od razu powiedzieć, że standardem jest, że każda firma oferuje aplikacje na Windows, Linux i MacOS a także na smartfony, odpowiednio: WindowsPhone, Android i iOS. Również trzeba przyznać, że najbardziej dopracowane aplikację są dostępne na Windows oraz Android. W pozostałych wersjach zdarzają się niedociągnięcia (szczególnie dla Linuxa) i bywa, że program sam z siebie czasem przestaje poprawnie działać.

  1. Pierwsze miejsce w rankingu zdobywa Mega.nz, który za darmo oferuje 50 GB pojemności, intuicyjny i ładny interfejs, aplikację mobilną oraz desktopowy program do synchronizacji. Wszystkie dane są szyfrowane po stronie klienta i wszystko wskazuje na to, że nawet twórcy serwisu nie są w stanie odczytać przesłanych przez nas plików. Aplikacja mobilna zawiera bardzo dobrze spisującą się opcję synchronizacji zdjęć i filmów, która dla mnie jest zdecydowanie istotna.Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Mega.nz
  2. Dysk Google plasuje się na bardzo wysokim miejscu, chociaż wiele zawdzięcza temu, że jest to po prostu produkt Google, a więc smartfony z Androidem od początku oferują aplikację mobilną przeznaczoną do tej funkcjonalności. Niemniej jednak zyskujemy na nim 15 GB na nasze pliki, które są ponoć szyfrowane – tym razem jednak po stronie serwera. W związku z tym nie wrzucałbym tam bardzo poufnych danych. Zaletą może być jednak połączenie dysku Google z dokumentami Google – wystarczą 2 kliknięcia myszą i otworzymy plik pakietu Office w edytorze w oknie przeglądarki.
  3. Chyba najbardziej popularnym dyskiem online jest Dropbox. Jego ideą jest udostępnianie jednego folderu, który jest ciągle synchronizowany (oczywiście może zawierać podfoldery). Takie rozwiązanie jest trochę inne niż w przypadku wyżej wymienionych konkurentów, ale spisuje się całkiem dobrze. Minusem jest stosunkowo mała pojemność jak na dzisiejsze czasy: tylko 2 GB. Serwisowi raczej można ufać pod względem szyfrowania (po stronie serwera) i poufności danych.
  4. Usługa Microsoftu OneDrive jest całkiem przyzwoita. Oferuje za darmo 5 GB pojemności oraz odpowiednie aplikacje (chociaż moim zdaniem trochę nieintuicyjne). Tym razem powinniśmy jednak zapomnieć o poufności danych. Przechowywałem na koncie obraz Windowsa (legalny – studencki) i dziwnym trafem zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Jeśli jednak potrzebujemy trochę miejsca na nasze zdjęcia to będzie to całkiem niezłe rozwiązanie.

Podsumowując: wybór dysków online jest całkiem spory i nawet darmowe oferty firm prawdopodobnie mogą się okazać wystarczające dla przeciętnego śmiertelnika. Moim zdaniem na prowadzenie zdecydowanie wybija się Mega.nz i jest to najlepszy obecnie dostępny wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *