1

Zakładamy własną stronę internetową

Wraz z rozwojem technologii informatycznych tworzenie stron internetowych staje się coraz prostsze i popularniejsze. Koszty energii elektrycznej oraz dostępu do szybkiego łącza internetowego również są wystarczająco niskie dla przeciętnego użytkownika, aby bez większego problemu móc sobie pozwolić na domowy serwer. W tym artykule przedstawię najprostsze sposoby założenia swojej strony internetowej korzystając z usług nie tyle domowego serwera, co hostingu. Mam nadzieję, że ten artykuł zaciekawi osoby, które do tej pory nie miały styczności z tym tematem.

Na samym początku przeciętnemu użytkownikowi Internetu może się pojawić w głowie pytanie: ale po co mi tak w ogóle własna strona internetowa? Odpowiedź jest prosta. W ten sposób można łatwo dotrzeć do znacznej liczby odbiorców i przykładowo zaprezentować im swoje umiejętności i doświadczenie (kiedy szukamy pracy) lub pochwalić się swoimi produktami (gdy prowadzimy działalność i chcemy, aby jak najwięcej osób się o niej dowiedziało).

Tworzenie strony internetowej można, według mnie, podzielić na zasadnicze trzy etapy: domena, hosting, aplikacja. Mimo, że nazwy te mogą brzmieć przerażająco dla laika to wkrótce okaże się, że tak naprawdę wskazują one na proste rzeczy.

Domena, kolokwialnie mówiąc, jest adresem naszej strony internetowej (np. szalonypecet.pl). Zazwyczaj zależy nam na tym, żeby nazwa ta była możliwe najkrótsza i najlepiej określająca zawartość naszej strony. Cena domeny waha się mniej więcej od 50 do 100 zł za rok (często pierwszy rok jest darmowy), w zależności od firmy, z której usług skorzystamy. Popularnymi firmami, które zajmują się domenami w Polsce są AZ.pl czy aftermarket.pl. Sporo firm hostingowych od razu oferuje również takie usługi, żeby jak najbardziej ułatwić te czynności klientom.

Kolejnym niezbędnym elementem do uruchomienia strony internetowej jest komputer podłączony do Internetu, który będzie przesyłał użytkownikom odpowiednie pliki. Możemy tutaj wykorzystać własny komputer (serwer), VPS (serwer wirtualny) czy skorzystać z tzw. hostingu, który w zasadzie polega na tym, że otrzymujemy dostęp (poprzez stronę internetową oraz np. protokół FTP) do odpowiednio skonfigurowanego systemu. Jest to najprostsza opcja – nie musimy się martwić o jakąkolwiek konfigurację serwera, co mogłoby być kłopotem dla osoby niezaznajomionej z tematem.
Na polskim rynku znajdziemy masę bardzo dobrych firm oferujących usługi hostingowe. Niektóre z nich oferują go nawet za darmo (chociaż wtedy trzeba się liczyć z gorszą jakością usług lub wyświetlającymi się reklamami), a ceny innych zaczynają się nawet od 1-2 zł. Należą do nich m. in. IQ.pl, lh.pl czy kylos.pl. Prawdopodobnie najtańsza wersja hostingu każdej z tych firm będzie wystarczająca dla Twojej strony na początku jej funkcjonowania. Wraz z czasem możesz bez żadnego problemu przejść na wyższy plan hostingowy.

Jeśli mamy domenę oraz hosting to prawdopodobnie musimy dokonać teraz drobnej konfiguracji (chyba że wykorzystaliśmy tutaj jedną firmę – wtedy prawdopodobnie ta konfiguracja odbędzie się automatycznie). Mianowicie musimy wskazać domenie, gdzie mamy nasz hosting. Aby to zrobić musimy dowiedzieć się jakie są adresy serwerów nazw (DNS) w naszej firmie hostingowej i następnie przekierować naszą domenę pod te adresy. Zazwyczaj można to zrobić korzystając ze strony internetowej firmy, w której wykupiliśmy domenę. W serwisie aftermarket.pl przekierowanie domeny na serwery IQ.pl wygląda następująco:

Zmiana przekierowania domeny w serwisie aftermarket.pl

Po dokonaniu tej drobnej zmiany pozostało nam już tylko wgrać odpowiednie pliki na nasz hosting i skonfigurować aplikację, a więc właściwą część naszej strony internetowej.

Niektóre serwisy hostingowe posiadają wbudowany instalator skryptów, dzięki któremu za pomocą jednego kliknięcia myszą możemy wgrać i skonfigurować u siebie odpowiednią aplikację (osobiście polecam WordPress, który zdaje się, że jest najlepszym skryptem tego typu, a w dodatku darmowym). Jeśli nasz serwis hostingowy nie posiada takiej opcji to musimy ręcznie wgrać pliki aplikacji na nasz hosting. Chyba najlepiej zrobić to korzystając z programu FileZilla. Odpowiednie dane do połączenia się z hostingiem dostaniemy na naszego maila, więc nie powinno z tym być problemu.

Gdy wgramy wszystkie pliki to w końcu możemy wpisać w przeglądarce nazwę naszej domeny (nazwę strony internetowej) i powinniśmy zostać przeniesieni do prostego formularza konfiguracyjnego naszej strony internetowej, w którym musimy wpisać adres bazy danych, hasło itp. (takie dane powinniśmy otrzymać od firmy hostingowej lub są one do uzyskania na stronie internetowej tejże firmy). To naprawdę wypełnienie tylko kilku pól i kliknięcie przycisku „Dalej”. Wtedy możemy już się cieszyć naszą stroną internetową i zostało nam tylko uzupełnianie treści dostępnych na stronie i wprowadzanie zmian w wyglądzie graficznym. Nie musimy znać się na programowaniu – praktycznie wszystko można osiągnąć korzystając z darmowych wtyczek i motywów (z instalacją, których nikt nie powinien mieć problemów, ponieważ są dość intuicyjne).

W podobny sposób do wyżej przedstawionego działa niniejsza strona, a więc wskazane tutaj porady przekładają się na praktykę. Zachęcam Czytelników do skorzystania z tych sugestii – obecność w Internecie staje się ważniejsza z roku na rok. Jest to w zasadzie nieodłączny element każdej prosperującej firmy, a nie jest to czynność ani specjalnie trudna, ani specjalnie droga.

Wgrywanie plików oraz konfigurację strony omówiłem bardzo pobieżnie. Gdyby któryś z Czytelników życzyłby sobie dłuższą opowieść na ten temat to uprzejmie proszę o kontakt – chociażby poprzez komentarz pod artykułem. Wtedy bardziej rozwinę wskazane zagadnienia.

 

 

One Comment

  1. A jeśli nie chcesz się męczyć to zawsze możesz skorzystać z aplikacji do tworzenia stron internetowych bez kodowania i zrobić profesjonalną stronę internetową zupełnie samodzielnie i to w jeden wieczór. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale namawiam do sprawdzenia z czym to się je, najlepiej tutaj: https://webwavecms.com – są też darmowe szkolenia z zakresu samodzielnego tworzenia stron www bez kodowania – https://webwavecms.com/Darmowe_szkolenia_online_-_webinaria_WebWave

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *