0

Systemy wspomagania decyzji

Systemy wspomagania decyzji

Powoli zbliża się koniec czerwca, a wraz z nim koniec kolejnej sesji na studiach. Szczęśliwie udało mi się zdać przedmiot „Systemy Wspomagania Decyzji” i chciałbym się teraz z Wami podzielić kilkoma spostrzeżeniami związanymi z tym tematem. Nie będzie to streszczenie tego materiału, bo takie materiały można od dawien dawna znaleźć w Sieci lub w książkach, natomiast będzie to podsumowanie tematu i zwrócenie uwagi na kilka istotnych szczegółów. Będę się również powstrzymywał od używania naukowych wyrażeń.

Temat jest tym ciekawszy im bardziej chcemy uzyskać lepsze odpowiedzi. Oczywiście istnieją proste metody wykorzystywane przy wspomaganiu decyzji (np. metoda algebraiczno-logiczna, programowanie dynamiczne czy Analytic Hierarchy Process), jednakże szczerze mówiąc zazwyczaj nie są one zbyt wygodne do stosowania i użycie ich w innym programie wiąże się z wieloma zmianami. Idąc tym tropem można te metody zastąpić pewnymi algorytmami (tak naprawdę ww. metody też nimi są). Skoro możemy użyć dowolnego algorytmu do osiągnięcia celu to czemu by nie wykorzystać „cięższej artylerii”, np. sztucznej inteligencji.

W ten sposób dochodzimy do wniosku, że systemy wspomagania decyzji mogą być w zasadzie dowolnie skomplikowane (czyż nie przyjemne byłoby dodanie funkcjonalności rozpoznawania mowy?) i produkować wyniki z różnym stopniem ufności (nie zawsze zależy nam na najlepszym rozwiązaniu, ale np. na 5% procentach najlepszych). Tak więc, w trochę naciągany sposób, większość algorytmów, które analizują jakieś dane i podejmują lub sugerują decyzje może być uznana za proste systemy wspomagania decyzji (chociażby lista polecanych postów na blogach).

Posługując się takim rozumieniem systemów wspomagania decyzji dochodzimy ostatecznie do wniosku, że są one szeroko używane i prawdopodobnie ich użycie będzie coraz to większe, szczególnie na stronach internetowych. Działania użytkowników pewnie najlepiej będzie analizować z użyciem jakiegoś rodzaju uczenia maszynowego poprawiając w ten sposób np. sugerowane produkty użytkownikom lub wyświetlane reklamy. Czy uczyć się systemów wspomagania decyzji? Wydaje mi się, że dla większości osób wystarczające będzie po prostu opanowanie sposobu tworzenia algorytmów oraz podstaw sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *