1

Skróty klawiszowe

Dobra obsługa klawiatury jest kluczem do wykorzystania możliwości komputera

Często komputery Apple chwali się za to, że mają rozbudowany system skrótów klawiszowych. Nie można jednak powiedzieć, że owe skróty nie występują również w Windowsie, lub że są mniej funkcjonalne, co postaram się przedstawić w niniejszym artykule. Skróty przede wszystkim dotyczą Windows 10 (gdyż uważam, że na obecną chwilę to najlepszy system Microsoftu), chociaż jest duża szansa, że będą działały poprawnie również na kilku wersjach Windowsa wstecz.

Jak szybko przejść do pulpitu? Możemy kliknąć na prawy koniec paska zadań lub zrobić to prościej przyciskając równocześnie klawisze WIN + D. Literkę D można dość łatwo zapamiętać od angielskiego Desktop oznaczającego właśnie pulpit. Korzystając z analogicznej logiki WIN + S (Search) otworzy nam wyszukiwarkę, a WIN + A (Actions/Activities) centrum akcji. Warto też znać skrót WIN + L (Lock), który pozwoli nam bardzo szybko zablokować komputer czy WIN + R (Run), który włącza nam okienko uruchamiania programów.

Nie możesz napisać polskich znaków? Prawdopodobnie wystarczy nacisnąć WIN + SPACJA ( i w wyświetlonym okienku wybrać żądany język) lub ALT + SHIFT, który wybierze kolejny język w kolejności.

Oczywiście lista skrótów w Windowsie na tym się nie kończy i można ją cała przejrzeć korzystając z linku na końcu artykułu. Chciałbym jednak podać również najciekawsze dla mnie skróty w przeglądarce Chrome (które powinny działać również na Linuxie).

CTRL T utworzy nową kartę, a CTRL 1CTRL 9 pozwala na przechodzenie pomiędzy nimi bez użycia myszki, a CTRL + pozwala ją zamknąć. Czasem przydaje się również skrót CTRL SHIFT T, który przywraca nam ostatnio zamkniętą kartę. Aby szybko otworzyć listę pobranych plików najlepiej wykorzystać skrót CTRL + J (dlaczego J???), konsolę programisty CTRL + SHIFT + J. Jest jeszcze bardzo ciekawa sprawa, która bardzo wielu osobom umknęła,  a mianowicie wbudowany menadżer zadań: SHIFT + ESC, w którym możemy zarządzać otwartymi kartami. Dość łatwy do zapamiętania powinien być również skrót CTRL + SHIFT + ESC, który otwiera nam okienko czyszczenia danych przeglądarki (polecam skorzystać z tego po każdym korzystaniu z przeglądarki w obcym miejscu).

Wszystkie skróty klawiaturowe w Windows 10 można znaleźć na stronie Microsoftu, a skróty do przeglądarek na ich stronach pomocy technicznej, w szczególności na stronie pomocy Google Chrome. Może znacie równie interesujące skróty klawiszowe, które się przydają? Dajcie znać w komentarzach 😉

One Comment

  1. ctrl+J pozostalosc po terminalu gdzie pozwalalo to wygenerowac asciii 10 strzalka do dolu, poza tym ctrl+d bylo juz zajete do favorytow sprzed epoki chroma 😉 dlaczego zatem ‚d’ do bookmarkow ? od polskiego ‚dobre’?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *