0

Przyszłość jest wokół nas

Zardzewiała stara maszyna

Mylne jest stwierdzenie, że w cywilizacji Zachodu naukowcy ciągle próbują nowych rzeczy, ale nie doświadczamy ich w codziennym życiu. Po prostu jesteśmy już do nich zbyt przyzwyczajeni by nas dziwiły. Takie wynalazki jak komputery, smartfony, radio, telewizja czy Wi-Fi  są codziennością. Lecz to jednak nie wszystko, co nam oferuje nauka.

Oprócz tego mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją, która nas wszędzie otacza – można tutaj wspomnieć o systemach prognozowania pogody, systemach prognozowania cen na rynkach giełdowych, wszelakich systemach wspomagania (a nawet podejmowania) decyzji, kończąc na programach wykorzystywanych w specjalnych zastosowaniach.

Jednym z takich specjalnych zastosowań może być branża dziennikarska. Istnieją całkiem uzasadnione przypuszczenia, że coraz więcej artykułów w światowych mediach nie jest tworzonych przez człowieka, lecz przez maszynę. Całkiem niezłe rezultaty oferują nawet darmowe narzędzia, np. system do automatycznego streszczania tekstów. Jest to zagadnienie na tyle popularne, że doczekało się sporego opisu na Wikipedii. Dziennikarstwo nie jest jedynym zawodem, który jest powoli automatyzowany przez sztuczną inteligencję. W zasadzie stanowcza większość profesji może się tego obawiać, szczególnie ta, gdzie czynnik ludzki jest słabo wygórowany, tzn. opiera się na powtarzających się (repetatywnych) czynnościach. Prawdopodobnie w naszym społeczeństwie przyszłości na pracę będą mogli liczyć tylko eksperci i specjaliści.

Przykładem  zastosowania systemów, z którymi mamy styczność na co dzień są chociażby skrzyżowania w dużych miastach, gdzie kamery analizują ruch samochodowy i na tej podstawie mogą samoczynnie zarządzać zmianami stanu sygnalizacji świetlnej. Nawet gdy chcemy wziąć kredyt w banku to prawdopodobnie nasze informacje przejdą przez pewien system podejmowania decyzji, który przeanalizuje naszą rentowność, często nawet badając wszystkie informacje o nas możliwe do znalezienia w Sieci – w tym na serwisach społecznościowych.

Duże firmy posiadają systemy, które ciągle samoczynnie przetwarzają obraz z kamer wideo sprawdzając, czy aby nie znaleziono w nich nietypowych wzorców, co mogłoby wskazywać np. na próbę włamania. Wiele firm oferuje także swoją pierwszą linię helpdesku korzystając ze specjalnych systemów dialogowych, oszczędzając w ten sposób nieraz miliony dolarów na pracowników, którzy musieliby pracować przez ten czas. Wbrew powszechnej opinii systemy dialogowe przeżyły ogromny rozwój w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i choć ciągle nie są idealne, to potrafią całkiem nieźle realizować swoje funkcje (szczególnie w języku angielskim).

Czy wspominałem już o samojeżdżących samochodach? Idea jest bardzo zachęcająca, a testy wykonywane przez czołowe marki wskazują, że wprowadzenie takich samochodów do publicznego dostępu to nie kwestia dziesiątek, lecz tylko kilku lat, a największym problemem jest nie technologia, lecz regulacje prawne.
W niektórych miastach już teraz transport publiczny odbywa się w dużej mierze bez udziału kierowców (czy maszynistów). Przykładowo w Dubaju metro funkcjonuje samoczynnie, dzięki czemu miasto oszczędza pieniądze, a transport jest bezpieczniejszy.

Podobnych przykładów można by mnożyć, ale wniosek z nich jest jeden: już teraz żyjemy w świecie przyszłości. To, co kilkadziesiąt lat temu było czystą fikcją literacką obecnie jest rzeczywistością, a do tego będzie coraz bardziej postępowało (a wszystko na wskazuje, że użycie sztucznej inteligencji będzie coraz bardziej powszechne). Czy ludzkość będzie umiała korzystać z tych dokonań? Czy może jednak władza postanowi użyć technologii do ograniczenia wolności i kontroli obywateli? Co z pracą w przyszłości? Skoro maszyny będą za nas wykonywać większość pracy to czy społeczeństwo dalej będzie trwać w przekonaniu, że życie polega na pracy? Czy może jednak technologia pozwoli w końcu ludziom jak najpełniej czerpać z życia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *