1

Linux ma kolejną dziurę!

Linux to zło

Czytelnicy pewnie pamiętają, że niezbyt lubię Linuksa. Okazuje się, że nie brakuje mi powodów, żeby tak myśleć. W ostatnich dniach wypłynął na światło dzienne dość spory bug opatrzony numerem CVE-2016-0728 i od razu skupił na sobie ogromną część środowiska związanego z bezpieczeństwem systemów informatycznych. Gorsza sprawa jest taka, że sprawa dotyczy również urządzeń z Androidem.

Na serwisie GitHub został opublikowany exploit, który umożliwia uzyskanie w prosty sposób uprawnień roota na dowolnym systemie operacyjnym opartym o linuksowe jądro w wersji większej lub równej 3.8, która to została wydana w 2012 roku. Atakujący w ten sposób może przejąć całkowitą kontrolę nad komputerem.

Innymi słowy: każdy kto używa linuxa jest teraz niesamowicie zagrożony. Łatka naprawiająca wykrytą lukę pojawi się dopiero za kilka dni/tygodni, a jej dystrybucja przez wszystkich producentów urządzeń mobilnych może trwać długie miesiące.

Linux nie jest obecnie żadnym topowym systemem – jest używany tylko dlatego, że jest darmowy oraz uczą go w szkołach i na studiach. To jego jedyne zalety. Jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie to niech w miarę możliwości wstrzyma się od korzystania z systemu przez kilka dni aż do ukazania się łatki. A później najlepiej przerzucić się na porządny system operacyjny.

One Comment

  1. wbrew pozorom wcale nie jest tak latwo go odpalic, no i jeszcze kwestia dostepu.
    powiem szczerze,dziwia mnie antagonizmy miedzy linuxem a windowsem, a innymi os-ami, to tylko narzedzia do jednego lepsze, do drugiego gorsze, moj 7 letni synek doskonale sie bawi na linuxie ale, nie oszukujmy sie uzywa tylko przegladarki, a ze ma osobnego kilkuletniego laptopa liunux jest na nim zdecydowanie szybszy, poprostu, linux do embeded jest rewelacyjnym rozwiazaniem, pozamykac tylko co niepottrzebne porty, i jestr spora szansa, ze nikogo to nie skusi, nigdy nie ma 100%, do platnosci, zakupow itd zdecydowanie ogarniam to na windowsie z Kasperskim, tez nie ma 100%, kodem jednorazowym na sms, identyfikacja na dwa urzadzenia.. linux nie jest zly sam w sobie, tylko kweetia zastosowania, w dzisiejszych czasach domowy urzytkownik i tak glownie tylko przegladarki uzywa, a linux hmm.. Azure tez ma nieco linuxa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *