0

Ranking silników baz danych

Baza danych

Serwis db-engines.com opublikował ranking silników baz danych na styczeń 2016, w którym prezentuje ponad 260 różnych silników uszeregowanych od najlepszego do najgorszego. Pierwsze miejsce przypadło OracleDB, a zaraz za nim plasuje się MySQL oraz MS SQL Server. Zaraz za podium znalazła się pierwsza nierelacyjna baza danych – MongoDB.

Ranking baz danych na styczeń 2016

10 „najlepszych” silników baz danych

Problemem jednak jest, że wiele serwisów informacyjnych powołując się na tę informację stwierdza, że baza danych Oracle jest najlepsza. Nie jest to prawda (a przynajmniej na pewno nie wynika z powyższego zestawienia), bowiem gdy spojrzymy na metodykę przyznawania punktów dla poszczególnych silników to zobaczymy kryteria takie jak:

  • ilość wspomnień o silniku w Internecie (na stronach WWW oraz na twitterze),
  • zainteresowanie silnikiem (mierzonym dzięki Google Trends),
  • ilością dyskusji na serwisach typu stackoverflow.com,
  • liczbą ofert pracy,
  • liczbą osób, które na serwisach typu LinkedIn ustawiają je w swoich umiejętnościach.

Co z tego wynika? Że silniki baz danych nie były w jakikolwiek sposób testowane pod względem wydajności czy funkcjonalności, a badana była jedynie ich popularność. Ranking ten nie podaje więc, która baza danych jest najlepsza, ale która jest najczęściej omawiana i na temat której najczęściej toczą się dyskusje. Nie oznacza to również bezpośrednio, że dana baza jest częściej używana – po prostu na jej temat jest więcej rozmów w Internecie (czyli np. może być trudniejsza w obsłudze lub zawierać więcej błędów).

Szkoda, że serwisy informacyjne o tym nie wspominają i często manipulują faktami. Najpopularniejsze bazy to przede wszystkim te, o których się wykłada na studiach informatycznych, tak więc nowe – często lepsze lub porównywalne – silniki baz danych nie mają łatwego zadania, żeby się wybić w takich rankingach. W zasadzie bez wydania masy pieniędzy na reklamę można to uznać za niemożliwe do wykonania w krótkim czasie.

Moim zdaniem każda z „topowych” baz danych jest warta uwagi. Najważniejsze jest jednak zadecydowanie czy dany silnik jest przeznaczony do naszych zastosowań oraz czy będzie współgrał z technologią przez nas wykorzystywaną i umiejętnościami zespołu. Trzeba pamiętać, że bazę danych powinno się przede wszystkim wybierać patrząc na zbiór danych, który chcemy w niech przechowywać. Bezsensownym posunięciem jest przechowywanie jakiegokolwiek rozbudowanego grafu w bazie relacyjnej – o wiele lepiej zastosować bazę grafową, mimo że nie znajduje się ona w pierwszej trójce baz w podanym wyżej rankingu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *