0

3D XPoint na DDR4

Pamięć RAM DDR3

Intel zaprezentował ostatnio na targach Storage Visions 2016 swój dysk z nowym typem pamięci nazwanej przez siebie 3D XPoint, która ma się charakteryzować o niebo lepszymi parametrami niż stosowane obecnie dyski SSD (wg producenta o ok. 1000 razy) oraz tańszą technologią wytwarzania.

Warto zwrócić uwagę, że zaprezentowany dysk posiada złącze DDR4. Pojedyncza kość ma pojemność 512 GB, a układ dwuprocesorowy może jej mieć nawet 6 TB. Zaprezentowana prędkość układu względem dysków SSD jest ponoć 7 razy lepsza. Wydaje się jednak, że w przyszłości może nastąpić pewien problem architektury komputerów, czy nowy typ pamięci ma być pamięcią RAM czy dyskiem twardym, gdyż pamięć nada się zarówno do jednego jak i drugiego celu, gdyż 3D XPoint jest pamięcią nieulotną.

W każdym razie przedstawiony układ zapowiada się obiecująco, a w przyszłości pewnie będzie mógł być znacznie poprawiony i ulepszony. Do sprzedaży ma trafić w drugiej połowie tego roku dla profesjonalnych zastosowań. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Intela, to do powszechnej sprzedaży trafi pewnie w przyszłym roku. Cena produktu jest obecnie nieznana, chociaż można się spodziewać, że po upowszechnieniu technologii będzie relatywnie niska.

Źródło: benchmark.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *