2

Samson Go Mic – mikrofon na USB

Samson GoMic

Mikrofon Samson Go Mic jest mikrofonem pojemnościowym ze zintegrowaną kartą dźwiękową, dzięki czemu obsługujemy go nie poprzez wejście mikrofonowe, a poprzez port USB. Dzięki temu otrzymywany przez nas dźwięk będzie niezależny od posiadanej przez nas karty dźwiękowej, co może być wielką zaletą dla wielu osób.

Dużą zaletą mikrofonu jest jego cena, wynosi bowiem obecnie ok. 150 zł, co drastycznie podnosi opłacalność wyboru takiego narzędzia, gdyż wyraźną różnicę jakości usłyszymy dopiero przy mikrofonach kilkukrotnie droższych. Jeśli szukasz mikrofonu do rozmów na Skype albo nagrywania podcastów, gamepleyów czy nawet vloga to moim zdaniem będzie to świetny wybór.

Specyfikacja techniczna przestawia się następująco:

  • próbkowanie 16 bit / 44.1 kHz
  • 3.5 mm wyjście słuchawkowe (do odsłuchiwania)
  • wyjście mini USB (do podłączenia z komputerem)
  • charakterystyka kierunkowości: kardioidalna (80 Hz – 18 kHz), kardioidalna -10 dB i wszechkierunkowa ( 20 Hz – 20 kHz)
  • wygodny klips służący do umieszczenia mikrofonu na monitorze/laptopie
  • klips zawiera również gwintowany otwór na zamontowanie w stojaku

Minusem mikrofonu może być brak jakiegokolwiek pokrętła regulującego pasmo przenoszenia czy poziom łapanego dźwięku, nie przeszkadza to jednak w amatorskich zastosowaniach. Mikrofon podczas normalnej pracy świeci małą diodę kontrolną umieszczoną z frontu urządzenia na zielono, a gdy uchwycona amplituda sygnału przekroczy zakres to ostrzeże nas o tym poprzez chwilową zmianę koloru diody na czerwony, co powinno nas skłonić do lekkiego oddalenia się od mikrofonu lub ściszenia naszego głosu.

Poniżej przedstawiam testowe nagranie wykonane za pomocą mikrofonu w programie Audacity (w standardowych ustawieniach) na systemie Linux Debian w odległości źródła dźwięku od mikrofonu ok. 50 cm:

Po próbie usunięcia szumów oraz znormalizowaniu nagrania udało się osiągnąć poniższy efekt:

Moim zdaniem mikrofon zapewnia możliwość nagrywania dźwięku na wystarczająco wysokim poziomie, a sprytne zastosowanie dodatkowych filtrów i poprodukcyjna obróbka dźwięku może zaowocować jakością dźwięku satysfakcjonującą przeciętnego odbiorcę. Szukasz taniego, a dobrego mikrofonu na swój kanał na YouTube lub do nagrywania niezbyt wymagających publikacji? To jest mikrofon dla Ciebie.

Niezłym podsumowaniem niniejszej recenzji będzie nagranie muzyki przy użyciu tego mikrofonu znalezione w serwisie YouTube:

2 Comments

  1. Mam małe pytanko czy mikrofon samson go mic działa zarówno dobrze na laptopie jak na komputerze ?

  2. Testowałem go na laptopie i działał bez zarzutów. Nie widzę powodów dla których miałby nie działać na komputerze. Posiada wbudowaną kartę muzyczną więc hardware komputera powinien być bez znaczenia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *